Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Divocí předkové

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Asi před 60 miliony let začala vývojová historie dnešních domácích koní v Severní Americe, prakoňmi rodu Eohippus zvanými též "kůň ranních červánků : z tohoto malého, víceprstého, listí požírajícího obyvatele lesa se vyvíjely v bohatě rozvětvených liniích četné rodiny prakoní.

Nejdůležitější prakoně

Eohippus
Eohippus neboli kůň ranních červánků žil před asi 60 - 40 miliony let (období eocén) v Severní Americe a v Euroasii. Na každé noze měl čtyři prsty a drápy, vpředu čtyři a vzadu tři, a byl asi 25-40 cm vysoký (velikost zajíce nebo lišky). Žil v lesích a živil se listím.

Miohippus
Miohippus žil před asi 30-25 miliony let (období pozdní oligocén). Měl už na každé končetině jen tři prsty dotýkající se země, z nichž prostřední prst byl silněji vyvinut. Miohippus byl asi 60 až 90 cm vysoký. Také on žil v oblastech lesa a buše Severní Ameriky a živil se listím.

Merychippus
Rod Merychippus se vyvíjel asi před 25 až 11 miliony let (období miocén). Když se vytvořily stepi, mohla tato forma prakoní opustit lesy. Merychippuy byl prvním pojídačem trávy, asi 1 m vysoký a k běhání používal již jen jeden prst na každé noze.

Pliohippus
Pliohippus žil před 6 miliony let a svým zevnějškem se již podobal koni, jak jej dnes známe. Pro vědce je to prototyp dnešního koně. Byl již vysoký okolo 122 cm a na každé noze měl jeden prst obdařený pevným kopytem. Stejně jako Merychippus žil ve stepích a živil se trávou.

Equus
Teprve před dvěma až jedním milionem let, ve druhé polovině doby ledové, povstal z Pliohippa "plavý kůň", Equus caballus (z latinského slova caballine, tj. náležící ke koním). Rod Equus putoval mezi kontinenty po pevninových mostech, které přetrvaly až do konce doby ledové, ze Severní a Jižní Ameriky do Evropy, Asie a Afriky. Rozšíření na australský kontinent bylo tehdy nemožné, neboť pevninový most již zde nebyl.
Zatímco koncem doby ledové kůň pravděpodobně z klimatických důvodů v celé Americe vymřel, přežil ve Starém světě. Teprve se španělskými a portugalskými dobyvateli přišli koně v 16. století znovu na americký kontinent. Koncem 18. století se dostali první koně přes jižní Afriku do Austrálie.

Druhy divokých koní
Rozdílné životní podmínky daly ve Starém světě vzniknout více druhům divokých koní, z nichž platí jako kmenové formy dnešního koně : lesní kůň, asijský divoký kůň (kůň Przewalského) a tarpan.
Vědci se domnívají, že lesní kůň byl zakladatelem chladnokrevných ras a dnešní teplokrevníci stejně jako pony jsou odvozeni z křížení asijského divokého koně a tarpana.

ZDROJ:škola jezdectví




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist