Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Seriál o JEZDCÍCH ENDURANCE - první díl

Vloženo: 15.12.2005, Autor: Zuzule
V našem seriálu o jezdcích endurance se budeme zabývat lidmi známými i méně známými, úspěšnými i méně úspěšnými, ale hlavně lidmi se srdcem na správném místě - takoví totiž jsou jezdci endurance.


V prvním dílu tohoto seriálu budeme mluvit o velice úspěšném endurančním jezdci, který bydlí ve vesnici jménem Otaslavice (12 km od Prostějova) a v březnu mu bude 22 let. Že už tušíte o kom je řeč? Ano, budeme mluvit o jezdci nosícím jméno EMIL ŠTEFEK.

Emil Štefek (nar. v březnu 1983) u koní vyrůstal. Jeho otec, který pochází ze zemědělské rodiny a vždycky toužil mít vlastního koně, si je pořídil toku 1988. Tenkrát bylo Emilovi 5 let. V současnosti má i nadále skvělé zázemí pro provozování jezdeckého sportu - a to v podobě stáje jeho otce v Otaslavicích.
Emil velice rychle a kladně reagoval na otázku, zda bychom o něm s jeho pomocí mohli napsat článek. A jak se vypořádal s našimi dalšími dotazy?

Emil Štefek s Umagem (Holandsko 2004)
Proč jste si zvolil zrovna vytrvalostní ježdění?

To vyplynulo tak nějak ze situace, měli jsme doma dvě mladé arabky a řekli jsme si, že by bylo dobré s nimi něco začít dělat. Táta se již o vytrvalostní ježdění zajímal dříve a tak jsme si řekli, ze to zkusíme.



Které výsledky uplynulé sezóny pro vás byly nejdůležitější?

Velmi důležité pro mě bylo vítězství na CEI** v Holandském Ermelu, kterého jsem dosáhl s 8 letým plnokrevným arabem Umagem. Závod se konal 3. června, byl dlouhý 91 km a startovalo v něm 18 dvojic. Dalším důležitým letošním výsledkem pro mě bylo 3. místo na mistrovství republiky v Zábřehu, které se konalo 21. srpna a bylo zároveň i CEI*** na 140 km a startoval jsem s 12 letou Shagya arabkou Trigou. Na startu byli jezdci z ČR, Německa a Polska. Díky těmto výsledkům jsem získal 6. místo ve Středoevropslém poháru v distančním ježdění a stříbrný výkonnostní odznak ČJF.



Kdy jste se začal věnovat enduranci, kdy jste absolvoval své první závody?

Enduranci jsem se začali věnovat v roce 1998 a tentýž rok jsem se zúčastnil prvních závodů.



A kolikátí jste na prvních závodech skončili?

Byly to závody o délce kolem 25 km. V tu dobu to pro nás byla celkem dálka. A umístění bylo mezi 3. ? 7. místem.



Podle čeho si vybíráte koně do soutěží?

Pro endurance jsou nejvhodnější koně východního typu, jako jsou arabové a achaltekinci. Jsou skromní, nenároční a proto, že nemají mnoho svalové hmoty, dobře snášejí vyšší teploty a nejsou tak náchylní k přehřátí organismu. Kůň pro endurance by měl být psychicky vyrovnaný, dobře snášet změny prostředí a přepravu na závody. Také je výhodou pevný a dobře osvalený hřbet, prostorné chody a velmi důležité jsou zdravé nohy!



Jaké koně máte v současné době k dispozici, trénujete s nimi i přes zimu?

V letošní sezóně budu jezdit 13-ti letou Shagya arabku Trigu, a 9-ti letého Plnokrevného araba Umaga, se kterými se chci účastnit závodů o délce 120 - 160 km a ještě budu jezdit 8-mi letého Achaltekince Maizada, který letos bude běhat závody o délce 70 ? 100 km.

K zimnímu tréninku: Když na podzim skončí závody a odjedou se Hubertovky, tak koně dostávají volno a pod sedlem s nimi chodíme jen o víkendech zhruba na hodinku, aby úplně nevypadli z kondice. V lednu se začnou vyjížďky prodlužovat na dvě až dvě a půl hodiny a v únoru se začíná pomalu trénovat.



Jaké jsou vaše plány do budoucna? Čeho byste chtěl dosáhnout v letošním roce?

V endurance platí heslo: ?dokončit znamená zvítězit?, proto je mým cílem dokončit co nejvíce závodů a kvalifikovat se na Světové jezdecké hry, které budou v roce 2006 v Aachen.



Děkuji za rozhovor!

Autor: Zuzka Buráňová, Foto: Milan Kyselý<br /><br />
Publikováno také zde: www.i-equus.cz




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist