Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Výcvik hříběte - práce na ohlávce

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Jestliže vaše hříbě zvládlo předchozí lekci a snáší tedy bez problémů ohlávku, její nasazování i snímání, je čas pokročit ve výcviku a zkusit vodění.

Úvodem opět několik rad, které vám výuku mohou usnadnit:
- Hříbě udrží pozornost jen po krátkou dobu. Ať jsou tedy vaše lekce dlouhé jen 7 ? 10 minut. Mohou se opakovat 2x?3x denně.
- Vytvořte si určitý rozvrh: hříbě bude dělat mnohem větší pokroky, pokud se budou lekce odehrávat v určitou hodinu, než když budete přicházet systémem ?jak se zadaří?.
- Úvodní lekce provádějte v boxu hříběte nebo v ohradě, aby bylo ve známém, uzavřeném prostoru. Zůstane tak klidnější a soustředí se na vás.
- Buďte trpěliví. U každého z následujících jednotlivých kroků můžete strávit několik dní. Spěch je špatný rádce.Hříbátko
- Každou ?hodinu? zakončete ?v dobrém?, i kdyby to mělo znamenat návrat ve výcviku zpět o jeden či dva kroky. Spokojenost při rozchodu zvýší důvěru hříběte a příští lekce začne v pozitivním duchu. Jestliže se jeden den rozejdete ve zlém, stejně začnete i další den.

Tah vodítka
1. Aby se hříbě naučilo reagovat na tah vodítka, tahejte zpočátku do strany, ne dopředu. Tah do strany naruší jeho rovnováhu a nutí je, aby udělalo krok směrem k vám a obnovilo tak ztracenou rovnováhu. V ten okamžik tlak uvolněte. Kůň rychle pochopí, že krok směrem k vám ? a tedy ve směru tahu ? pro něj v důsledku znamená odměnu ve formě povolení tlaku ohlávky. Hovoříme tady o mírném, vydrženém tlaku, nikoli o nějakém škubání vodítkem!
Celý postup ? mírný tah, několik kroků stranou, ustoupení hříběte, uvolnění tlaku, pochvala ? se opakuje tak dlouho, až se hříbě naučí sledovat jakýkoli váš pohyb hlavou, udělat krok k vám při každém vašem kroku zpět, a to s minimálním nebo dokonce žádným tahem vodítka. Celý postup je třeba procvičovat na obě strany.

2. Po zvládnutí předešlého kroku je možné přejít k dalšímu, kdy jsou člověk a hříbě bok po boku. Postavte se tak, že váš pravý bok je na úrovni levé plece hříběte nebo mírně před ní. Hlavu mu stočte mírně k sobě. Už se naučilo poddat se tlaku ze strany a ustoupit ve směru tahu. Jakmile udělá malý krok stranou, uvolněte tlak a udělejte krok vpřed. Sleduje-li pohyb vašeho těla směrem dopředu, pochvTITLEe je, a tuto taktiku ? krok stranou ? krok vpřed ? opakujte tak dlouho, dokud za vámi hříbě nepůjde ochotně po kruhu, aniž byste museli tahat za vodítko. Pokud hříbě v kterémkoli momentě ?zamrzne? a nechce jít dopředu, vraťte se k pohybu stranou. Možná jste na ně šli příliš rychle a uspěchali výcvik.

3. Za předpokladu, že hříbě ochotně chodí v kruhu na levou ruku, vyveďte je na rovnou linii, ven z kruhu. Jděte rovně 5?6 metrů, pak zastavte a pochvTITLEe je. Pokud stávkuje, znovu se vraťte k 1. kroku, byste je ?rozmrazili?. Celou tuto práci opakujte tak dlouho, až hříbě chodí po kruhu i na rovných liniích bez jakéhokoli tahání za vodítko. Potom je čas přejít na větší prostranství.

4. Pokud se po přechodu na nové místo hříbě plaší, leká a snaží se utéci, ihned ustupte krok zpět a doprava a pořádně zatáhněte za vodítko, abyste hříběti stočili hlavu k sobě. Dosáhnete tím tří důležitých věcí:
? znovu budete mít kontrolu nad hlavou hříběte, a tedy i jeho trupem
? automaticky mu vytočíte záď ? tedy tu část, která snadno rozdává kopance ? od sebe
? hříbě se bude muset soustředit na vás a ne na okolí
Jakmile máte hříbě pod kontrolou, dovolte mu stát v klidu, až se uklidní, a pak zopakujte dnešní postup

zdroj: časopis Jezdectví, Ing. Silvie Lečíková
foto: Zuzana Buráňová




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist