Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Rekreační ježdění

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Poměrně vysoké procento lidí, kteří se kolem koní pohybují nebo je vlastní, jsou jezdci řekněme "rekreačními". To znamená, že jízdě na koni se věnují ve svém volném čase pro zábavu. Odreagují se tak od svého monotónního sedavého zaměstnání, uklidní své pocuchané nervy v lese při projížďce na koni.

Dostanou se do kolektivu lidí, kteří mají stejnou zálibu, a s nimiž se radosti i strasti spojené s koňmi dají sdílet. Ti ambicióznější si dokonce občas o víkendech zajedou na závody (parkurové, westernové či drezúrní) - rovněž pro potěšení a pro zábavu. Pokud tomu tak není, tak si to alespoň každý, kdo si právě kupuje svého miláčka, představuje. Proč tedy někdy přichází rozčarování? Místo mírumilovné vyjížďky lesem se rvete s tím "nemožným" čtyřnohým zvířetem, na jehož hřbetě sedíte. Místo uklidněné mysli vám stoupá adrenalin až na hranici srdečního záchvatu... Troufám si říci, že ve většině případů to není v koni, ale v člověku. Hodně koní od soukromých majitelů je rozmazlených, drzých a nevychovaných. Je třeba si uvědomit, že s koupí koně na sebe berete určitou zodpovědnost za toto zvíře a za bezpečnost jeho, ale i svého okolí. V následujících řádcích bych ráda shrnula, na co je třeba dbát a co, ačkoliv se to může zdát samozřejmostí, mnoho lidí opomíjí.

Poznej svého koně
Nejdůležitějším faktorem pro vaše příjemné rekreační ježdění je bezpochyby váš kůň. Vždy kupujte a jezděte na bezpečném koni, který vyhovuje vaší věkové kategorii a odpovídá vašemu jezdeckém umění. Mladý, nezkušený nebo příliš vzrušivý kůň může způsobit, že vaše vyjížďky se pro vás stanou nepříjemnými událostmi dne, kdy dáváte v sázku přinejmenším své zdraví. Pokud chcete koně využívat na vyjížďky do přírody, je ideální, aby kůň byl nejen naučený chodit v terénu, ale aby byl zvyklý také na rušivé elementy, s nimiž se budete běžně setkávat - auta, náklaďáky, cyklisty, lyžaře, štěkající psy, houbaře, turisty či jiné jezdce. Toto všechno jsou podněty, které mohou mladé, nezkušené zvíře nečekaně vylekat. Je dobré znát, čeho se váš kůň leká nebo co je mu nepříjemné, dříve než s ním vyrazíte kupříkladu kolem frekventované silnice.koník

Péče o koně
Dobrá péče o koně je povinností každého majitele. Pěkný, dobře krmený a udržovaný kůň je vaší vizitkou. Prvním krokem dobré péče o koně je jeho ustájení. Není potřeba, aby kůň měl zděné stáje, vykachlíčkované boxy a bílé ploty kolem pastvin. Stáj musí být předně suchá a čistá, prostorná a vzdušná (pozor však na průvan), s vhodnou podestýlkou (sláma, piliny nebo kombinace obojího). Kromě pravidelných vyjížděk by měl mít možnost výběhu, nejlépe pastviny, aby měl dostatek přirozeného pohybu na čerstvém vzduchu. Ohrazení výběhu musí být pevné a dostatečně vysoké, aby kůň nemohl uniknout ven. Pro pevné ohrady je nejpoužívanějším materiálem dřevo. Velmi účinné jsou samozřejmě elektrické ohradníky, které se používají samostatně nebo v kombinaci s pevnou ohradou. Pozor, kůň však musí být na elektrický ohradník naučen! Ve stáji musí být denně odklízen hnůj, zrovna tak z malého výběhu, aby kůň nestál v mokru (čímž se podporuje hniloba kopyt), ze stejných důvodů jsou nevhodné dlouhodobě podmáčené, bahnité výběhy. Pozor na ostré či nežádoucí předměty ve výbězích a stájích. Nikdy nedovolte, aby kůň měl volný přístup k ostnatým drátům, starým zemědělským strojům, vidlím, ostrým plechům apod. Koně jsou velmi zvídaví a mohli by se při "průzkumu" nebezpečného předmětu snadno zranit.
Udržujte svého koně v dobré kondici. Pokud uvažujete o tom, že se svým koněm pojedete v létě na dovolenou na několikadenní putování nebo že budete jezdit během sezony příležitostně na závody, nebo že byste se rádi zúčastnili nějaké méně náročné distanční jízdy, nezapomeňte, že je třeba, aby měl dobrou fyzickou přípravu. Opravdu nelze očekávat perfektní výkony od zvířete překrmeného (nebo naopak podvyživeného), které jde ven s bídou dvakrát do týdne. Pokud uvažujete o závodech, je dobré se poradit s někým, kdo má s danou disciplínou jisté zkušenosti. Jestliže vám jde čistě o vyjížďky, je určitě prospěšnější jezdit každý den hodinu, než jednou týdně celý den. Udržet koně v dobré kondici znamená rovněž dobře ho krmit. Koně by měli mrt nepřetržitě přístup k čerstvé pitné vodě. Toto je důležité zejména v horkém počasí. Krmení jádrem probíhá 1 - 3krát denně a to dle osobní preference a potřeb koně. Množství je závislé na individuálních požadavcích každého jedince. Krmení objemnými krmivy záleží na možnostech. Pokud je k dispozici dostatek pastvy, je to ideální. Při nedostatku čerstvé trávy se přikrmuje senem, a to rovněž 1 - 3krát denně. Nádoba, v níž přechováváte jádro, musí být dobře zabezpečena a mimo dosah koní. Přežrání jádrem by mohlo způsobit těžké zdravotní problémy. Stejně tak i k senu by koně neměli mít volný přístup. Toho se sice nepřežerou, ale zase jím plýtvají, pokud je přísun větší než potřeba. Jádro i seno, které koním podáváte, kontrolujte, aby nebylo za pařené či plesnivé - opět způsobuje zdravotní problémy. Volný přístup by měli koně mít k lizu (soli). Dbejte na to, aby váš kůň měl dostatek kvalitníhho krmení, ale pozor - nepřekrmovat. Tlustý kůň má problémy nést sám sebe, natož ještě sedlo s jezdcem. Vždy mějte koně korektně okovaného. Péče o nohy a kopyta koně by měla být prvořadou starostí každého majitele či jezdce. Staré přísloví říká: "Zádná noha - žádný kůň." V případě, že jezdíte výhradně po měkkých cestách, není třeba koně kovat, ale pouze jednou za 6 - 8 týdnů vystrouhat. Ale přiznejme si, že v dnešní době, kdy je všude plno asfaltových tvrdých cest, se těžko můžete pohybovat pouze po měkkých cestách. Dokonce i lesní cesty, které nejsou zpevněné, bývají často kamenité a tvrdé. Proto je třeba, pro pohodlí vašeho koně, mu pořídit patřičné "obutí". Tuto náročnou práci svěřte vždy dobrému kováři - odborníkovi. Podkova musí koni padnout a být na kopytě připevněna tak, aby se nehýbala. Jakmile zjistíte, že je uvolněná, musí se buď přibít nebo naopak sundat. Jakou variantu zvolíte, záleží na konkrétní situaci.

Veterinární péče
A v neposlední řadě se zmíníme ještě letmo o veterinární péči. Pokud kůň nemá žádné zřejmé problémy, jedná se zejména o preventivní zákroky - povinné očkování (tetanus, chřipka) a pravidelné odčervování (cca 3 - 4 do roka, ale program odčervování řídíme dle konkrétních potřeb). U starších koní je na místě pravidelná kontrola chrupu. Při přepravě koní mezi okresy, na závody apod. musíte mít zdravotní průkaz koně, v němž jsou uvedena všechna povinná očkování, zdravotní stav koně a výsledky požadovaných krevních testu (malleus, hřebčí nákaza a infekční anémie koní).

Zpracovala: Zuzana Buráňová




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist