Koníci

konici.ufonek.net

O koních, pro koně, s koňmi...


Počítadlo:
Počítadlo

Hipocentrum Koryčany
Internetový psí a kočičí útulek, útulky z celé ČR
Horses Online
Bodyskal.cz
EQUISERVER.eu - server o koních a pro koně

Časopis Koně & hříbata

Krmivo - seno a sláma

Vloženo: 15.10.2005, Autor: Zuzule
Seno a sláma mají ve výživě koní důležitou úlohu. Není však seno jako seno, a stejně tak platí, že není sláma jako sláma. Kvalita krmiva závisí na složení porostu, časovém úseku sklizně a na správném uskladnění.

SENO
Seno je pokosená a usušená tráva, která se používá jako objemné krmivo. Obsah vody v seně nesmí být vyšší než 18 - 20 %. Přitom si musíme uvědomit, že se tráva skládá až z 80% z vody. Seno a sláma se smí stlačit do balíků a uskladnit teprve tehdy, až jsou naprosto suché. Balíky je nutné skladovat na vzdušném místě, pečlivě chráněné před vlhkostí.

Výživná hodnota
Koně kteří nepracují, nepotřebují přidávat senu žádné jadrné krmivo. Výživná hodnota sena sice není tak vysoká jako výživná hodnota ovsa, přesto však naprosto dostačuje. Mimoto seno obsahuje mnoho vitamínů a minerálních solí.

Důležité balastní látky
Kůň nemůže žít pouze z jadrných krmiv, i když obsahují všechny důležité živiny. Potřebuje balastní látky a ty jsou obsaženy především v senu a ve slámě. Balastní látky podporují příjem potravy a povzbuzují zažívání tím, že upravují správnou činnost střev. Mimoto si kůň může konzumací slámy nebo sena krátit dlouhou chvíli. Nenudí se a netvoří si tak špatné návyky, jako je třeba klkání nebo tkalcování. Koníci papají seno..

Seno v zimě
V zimě je kvalitní seno ideální výživou. Kůň chovaný pod širým nebem, který má k dispozici dostatek sena, může zimu bez problémů strávit na pastvině. Krmiva si bere tolik, kolik potřebuje, aby mohl vzdorovat chladu a sněhu. I kůň, na kterém se pravidelně jezdí, musí dostávat dostatečné množství sena a zároveň mít dost času, který věnuje krmení. Koně patřící k velkým plemenům, kteří stojí venku, zkonzumují v zimě denně asi 10 - 12 kg sena a krmení je zaměstnává přibližně 6 hodin denně!

Správně krmit
Seno byste neměli nikdy natřásat, protože přitom z něj ta nejlepší stébla napadají na zem. Kromě toho se tím zvíří prach, který se potom usazuje v plicích a ohrožuje zdraví lidí i zvířat. Dýchacím potížím lze předcházet či je alespoň zmírnit postříkáním sena vodou nebo jeho krátkým ponořením do vody ve speciální síťce na seno. Kůň by měl mít vždy k dispozici dostatek sena. Zvláště v zimě ho potřebuje veliké množství.

Jak poznat dobré seno
Kvalitní seno musí mít čerstvou a lákavou vůni. Barva sena na vnějších stranách balíku je často vybledlá, uvnitř by však měla být co nejzelenější. Dávejte pečlivě pozor na to, aby seno nebylo ani příliš mokré, ani moc suché. Také složení sena je důležité, musí se skládat z materiálu chudého na listy a bohatého na stébla. Nejlepší seno se sklízí buď během období, kdy trávy kvetou, nebo na konci jejich kvetení.

Co je dobré vědět
Velmi staří koně už někdy seno a slámu nedokáží dostatečně dobře rozkousat. Pro ně se ve specializovaných obchodech pro chovatele prodává seno už umleté. Díky němu i "veteráni" dostávají všechny potřebné balastní látky.

Při pohledu zblízka
Kůň který stojí celý den na pastvině, žere téměř neustále. Lze na něm tedy jezdit kdykoli. Koně ve stáji je třeba brzy ráno nakrmit, aby měl před prací dostatek času na nakrmení.

Pozor!
Starat se o koně není nic pro spáče! Seno koním dávejte ke krmení vždy hodinu před přídělem jadrného krmiva. Myslete na to, že se pak musíte přesvědčit, jestli má kůň dost vody. Balastní látky obsažené v seně povzbuzují zažívání. Koně, kteří žerou moc rychle, by měli jadrné krmivo dostávat až po seně.

Chutná??
SLÁMA
Sláma se skládá z obilných stébel. Existuje pšeničná, ovesná, žitná a ječná sláma. Každá z nich má jiné vlastnosti.

Krmivo a podestýlka
Sláma se často používá jako podestýlka. Vytváří měkký podklad a nenasakuje do sebe vlhkost. Jako krmivo je vhodná, protože obsahuje důležité živiny a balastní látky a sytí aniž by koni "kazila štíhlou linii". Pšeničná a ovesná sláma jsou ke krmení daleko vhodnější než sláma ječná či žitná. Stejně jako seno,i sláma vyžaduje správné skladování a nesmí navlhnout, musí zůstat suchá, jinak chytá plísně.

Důležité je správné množství
Sláma nemá velkou výživnou hodnotu. Přesto je důležitá, aby kůň dostával denně 3 až 4 kg slámy (počítá se 0,5 kg na 100 kg tělesné hmotnosti). Toto množství by se však nemělo překračovat, protože příliš mnoho slámy by mohlo vést k ucpání tlustého střeva. Navíc by se příděl slámy měl rozdělit do dvou denních dávek. Koně kteří mají slámu jako podestýlku, z ní vždy trochu zkonzumují proto žádnou slámu navíc nepotřebují. Pokud však podestýlku tvoří dřevěná hobliny, měli byste koni denně dávat "na zakousnutí" trochu slámy.

Kvalitu nelze podcenit
Dejte si pozor, aby byla sláma žlutě až zlatavě zbarvená. Není žádoucí, aby byla příliš pevně stlačena do balíku. Některé kombajny slámu rozřezávají na malé kousky, přitom se samozřejmě nahromadí hodně prachu. Vybírejte si proto slámu s co nejdelšími stébly. Nejenže je zdravější, ale je také vhodnější jako podestýlka.

Pozor!
Jak nedostatek, tak i nadbytek hrubé vlákniny v krmení může vést k zažívacím potížím. Čím je obsah hrubé vlákniny určitého krmiva vyšší, tím je jeho stravitelnost horší. Období sklizně a podmínky skladování jednoznačně určují kvalitu sena.

Co pozvedne náladu
Když váš kůň trvale žere příliš mnoho slámy, není něco v pořádku. Možná se nudí, je nešťastný nebo ve stresu. Mohlo by mu také chybět seno a v něm obsažené balastní látky. Omezte objem jadrných krmiv a zvyšte množství sena, místo abyste koni snižovali dávku slámy. A často ho pouštějte na pastvinu, aby se mohl povyrazit se svými soukmenovci.

! Pozor nebezpečí!
Zkrmovat se smí pouze seno první sklizně. Seno z otavy má příliš vysokou výživnou hodnotu a pro koně je velice nezdravé. Pokud žádné jiné seno k dispozici nemáte, nikdy ho koni nedávejte příliš najednou a doplňujte je krmivem jako je lisovaná píce, pelety, obilná zrna atd. pozor také u vojtěškového sena, které obsahuje velké množství dusíku a vápníku a mělo by se zkrmovat jen v malých dávkách.

zdroj: kniha Všechno o koních




Všechny publikované fotografie a články jsou chráněny autorským zákonem. Zákaz jejich kopírování bez souhlasu autora.
© Zuzana Buráňová 2003—2024
TOPlist